خورشید بزم نوروز خود را جشن گرفت

روز جمعه 23 اسفند ماه سال 1392 جشن نوروزی خورشید در تالار اصلی ایوان شمس (تقاطع بزرگراه کردستان و جلال آل احمد) برگزار شد. موسسه‌ی فرهنگی هنری خورشید راگا، طبق رسم دیرین خود هر سال دو جشنِ مهرگان و نوروز را برگزار می‌کند اما جشن نوروز امسال با سالهای پیشین از چند نظر تفاوت داشت.

اولین تفاوت آن که این نخستین بار بود که جشن نوروز به جای عصرگاه، در ساعت 10-14 و هنگام ظهر برگزار می‌شد. دوم این که در این جشن برای نخستین بار به همت موسسه‌ی رایانه‌ایِ ایـ سمینار برنامه با پوشش آنلاین و مستقیم همراه بود و همه‌ی دوستان و همکاران قدیمی خورشید که در شهرها و کشورهای دیگر اقامت دارند توانستند از راه شبکه‌ی اینترنت در مراسم حضور داشته باشند.

این برنامه با همکاری سازمانهای همکار خورشید انجام شد که مدیرانش از مدیران بلندپایه‌ی خورشید هم هستند. دبیر جشن آقای اهورا پارسا (مدیر آموزشگاه موسیقی زروان) بود و همکارانش عبارت بودند از خانم لیلا امینی (مدیر روابط عمومی خورشید)، خانم آزاده ساسانی (مدیر گروه همیاران بچه‌های کوره)، خانم سیما مشعوف و آقای علیرضا افشاری و آقای ارشیا لشکری (مدیران انجمن افراز)، و آقای مانوئل اوهانجانیانس (مدیر شرکت ایـ سمینار).

برنامه بی مقدمه با تک‌نوازی تنبور و شاهنامه‌خوانی مبین میرزایی آغاز شد، که تنها هشت سال دارد و از امیدهای درخشان نسل آینده است. مبین با چیره‌دستی‌اش در نواختن تنبور و به آواز خواندنِ شاهنامه جمع را سخت تحت تاثیر قرار داد. بعد از او، آقای حامد بصارتی که مسئولیت مجری‌گری برنامه را بر عهده داشت، به حاضران خوشامد گفت. پس از او مهندس پیمان اعتماد (مدیر عامل خورشید راگا) برای دقایق کوتاهی سخن گفت و ضمن فرخنده باشِ نوروز 1393، از یاران و همراهان خورشید در سال گذشته یاد کرد و از ایشان سپاسگزاری کرد. بعد آقای کیوان سررشته به نمایندگی از طرح ویکی‌زروان سخن گفت و این طرح را رونمایی کرد. ویکی‌زروان یک سامانه‌ی اینترنتی شبیه به ویکیپدیاست که محصولات معنایی خورشید به شکلی مشارکت‌آمیز در آن نهاده شده و استفاده، افزوده شدن بر محتوا و ویرایش آن برای همه‌ی کاربران آزاد است. ویکی‌زروان را در اوایل سال 1392 آقای فروهر شاکری به صورت طرحی در خورشید ثبت کرد و بعد به همراه گروهی (شهروز طوسی، محمود قهرمانیان و فروهر شاکری) کارهای فنی و عملیاتی آن را پیش برد. از چند ماه پیش، بعد از سفر آقای شاکری به کشور آلمان، مدیریت این طرح به خانم لیلا امینی محول شد و به این ترتیب تا پایان سال این سامانه با بیش از صد مقاله و حجم پشتیبانی برابر با سه هزار صفحه به مرحله‌ی بهره‌برداری رسید.

بعد از آن دو ویولن‌نواز چیره دست – آقای آرش اسد‌نژاد و خانم سروین حزین – به اجرای قطعاتی پرداختند . به دنبال آن استاد مصطفی ملکیان به سخنرانی درباره‌ی مضمون اخلاقیِ «نو شدنِ هستی»آن پرداخت. پس از آن نماهنگی از فعالیت گروه بچه‌های کوره نمایش داده شد، و بعد از آن خانم آزاده ساسانی که مدیر و موسس این طرح هستند، بیاناتی در شرح فعالیتهای این گروه ایراد کردند و در نهایت گزارش دستاوردهای این گروه در قالب فیلمی کوتاه به حاضران نمایانده شد. گروه همیاری بچه‌های کوره در ابتدای سال گذشته همچون طرحی به شکل رسمی در خورشید ثبت شد. خانم ساسانی که پیشنهاد دهنده و مدیر این طرح هستند، فعالیتهای خیریه‌ی اعضای خورشید را که از دیرباز به صورت کارگروه‌های کوچک انجام می‌شد، سازماندهی کردند و طی کمتر از یک سال به دستاوردهای چشمگیری دست یافتند. تامین هزینه‌ی درمانی برای چند کودک نیازمند، زیر پوشش گرفتن خانواده‌ها و کودکان کوره‌پزخانه، تامین خوراک، پوشاک و خدمات آموزشی و تفریحی برای این کودکان، و تاسیس ساختمانی برای آموزش و پشتیبانی با حمایت شهرداری تهران و حامیان نیکوکار از زمره‌ی دستاوردهای این گروه در سال گذشته بود.

حدود ساعت 11:45 وقتی برای استراحت اعلام شد و حاضران که جمعیت‌شان از چهارصدتن افزونتر بود، از نمایشگاه کتاب، نمایشگاه دستاوردهای گروه بچه‌های کوره، و غرفه‌ی انجمن افراز دیدن کردند. بعد از آن، مجلس شعرخوانی استاد علیرضا شجاع‌پور برگزار شد و ایشان با خواندن شعر «وطن» از سروده‌هایشان حال و هوای مجلس را دگرگون ساختند. بعد استاد حسین دامن‌پاک که از خنیاگران نامدار خراسان جنوبی است، چیره‌دستانه ساز زدند و خواندند. بعد دکتر شروین وکیلی (موسس خورشید راگا) به کوتاهی گزارشی از فعالیت سالانه‌ی خورشیدیان ارائه کرد و سخنان خود را با خواندن چند بیت شعر خاتمه داد. به دنبال آن، آقای اهورا پارسا که دبیر همایش بودند به کوتاهی از دست‌اندرکاران تشکر کردند و نوروز را به حاضران شادباش گفتند. پس از آن گروه موسیقی نغمه‌ی باران به راهبری استاد علیرضا امیرقاسمی بر صحنه حاضر شدند و با اجرای پرشور قطعاتی، فرجامی درخشان برای جشن را رقم زدند. جشن نوروزی93 خورشید با اجرای سرود «ای ایران» و همراهی جمع با آن در ساعت 14:00 پایان یافت.

گزارش تصویری این جشن را می توانید از اینجا ببینید.

همچنین ببینید

عرفان صوفیانه و حکمت مغانه (حکمت مردانه و شهود زنانه)

دوره‌ی جدید آموزشی عرفان صوفیانه و حکمت مغانه با عنوان «حکمت مردانه و شهود زنانه» برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *