درباره خورشید

خورشید، موسسه‌ای است فرهنگی، که با هدف بهسازی فرهنگ، فعالیت می‌کند. پیشینه‌ی فعالیت خورشید به سال 1379 می‌رسد. خورشید در این سال‌ها طیف بسیار گوناگونی از برنامه‌های آموزشی، گردشگری، بازیهای فرهنگی، ورزش و کوه‌پیمایی همگانی و … برگزار کرده‌است.

خورشید برای شناسایی، صورت بندی و پاسخ به مسائل پیش رو در حوزه بهسازی فرهنگی و زایش معنا، از یک رویکرد علمی و روزآمد بهره می‌برد که بر مبنای سرمشق نظریه سیستم‌های پیچیده تدوین شده و “نظریه منش ها” نامیده می‌شود. در این نظریه، فرهنگ همچون شبکه‌ای از عناصر نشانگانی حامل معنا (منش ها) در نظر گرفته می‌شود. منش‌ها، عناصری فرهنگی هستند که مانند سیستم‌های تکاملی عمل می‌کنند و در جریان فرآیندی بر آمده از همانندسازی، جهش و انتخاب طبیعی، تغییر شکل می‌دهند و با شرایط پیرامونی خویش – نظام های روانی و اجتماعی- سازگار می‌شوند. بهسازی فرهنگ، عبارت است از توانمند سازی این منش‌ها در حوزه های فرهنگی گوناگون. معیارهای توانمندسازی و توسعه فرهنگی نیز بر مبنای نظریه دیگری تعیین می‌شود که در واقع بسط نظریه منش ها در سطوح روانی و اجتماعی محسوب می‌شود.

ناگفته نماند که خورشید همواره مشغول بررسی کارکرد این نظریات (بر گرفته از علم نوین جامعه شناسی) و مطالعه بازخوردهای جامعه (با توجه به طیف گسترده مخاطبان سازمان) است.

در حال حاضر چندین طرح فعال در خورشید وجود دارد که در زمینه‌های متنوع پژوهشی، آموزشی، خدماتی و تولیدات فرهنگی فعالیت می‌کنند. هر طرح یک خط تولید و عرضه‌ی محصولات فرهنگی محسوب می‌شود. این طرح‌ها در راستای چارچوب نظری خورشید طراحی شده و به سبک سازمانی و مدیریتی خورشید اداره می‌شوند. در رأس هر یک از طرح‌ها مدیر یا مدیرانی قرار دارند که از افراد نخبه دانشگاهی بوده و صاحب خلاقیت و سبک خاص در زمینه کاری خود هستند.

همچنین ببینید

تاریخچه

سابقه‌ی خورشید، به سال ها قبل باز می گردد. در سال 1375، گروهی از دانشجویان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *